Aby cieszyć się równą ścianą należy uniknąć błędów podczas murowania ścian.Dzięki temu zawieszenie na ścianie obrazu, lustra czy wieszaka nie będzei ujawniało jej krzywizny.
Dlatego warto zapoznać się rodzajami zapraw czy pian i ich właściwym przeznaczeniem. Oto one:
- Zaprawa cementowo-wapienna – jest to nadal najbardziej popularna i najtańsza zaprawa. Należy wiedzieć, że używa się jej do murowania ścian nośnych dwu- lub trójwarstwowych albo ścian nośnych wewnętrznych, budowanych z ceramiki zwykłej, poryzowanej, betonu komórkowego, silikatów lub keramzytobetonu. Jest zaprawą zimną a jej współczynnik lambda wynosi aż 1,0-1,2 W/(m•k).
- Zaprawa klejowa – należy wiedzieć, że jest to mineralna zaprawa cienkowarstwowa, z której robi się spoiny grubości 1-3 mm. Rozprowadza się ją pacą zębatą, specjalny wałkiem, dozownikiem skrzynkowym lub specjalną kielnią z zasobnikiem. Należy wiedzieć, że cienka spoina, pomimo że zaprawa klejowa ma wysoki współczynnik lambda, zbliżony do spoiny cementowo-wapiennej, pozwala ograniczyć straty ciepła przez ścianę. Ten rodzaj zaprawy polecany jest do ścian jednowarstwowych, ale nie tylko – chętnie używana jest także do ścian nośnych i do ścian działowych. Chociaż możemy jej używać do pustaków (tylko szlifowanych), to jednak najlepiej sprawdza się na bloczkach z betonu komórkowego lub silikatów.
- Zaprawa cementowa – jest to mocna zaprawa, która wyróżnia się tym, że jest bardziej odporna na wodę w porównaniu do innych zapraw. Należy wiedzieć, że wykorzystuje się ją do wznoszenia ścian fundamentowych lub do murowania z kamienia. Wykonywane z niej spoiny poziome i pionowe mają grubość około 0,8-1,5 cm.
- Zaprawa termoizolacyjna – należy ona także do grupy zapraw cementowych (wymienionych w punkcie 1 i 3), która jednak dzięki dodatkowi keramzytu lub perlitu ma współczynnik przewodzenia ciepła zdecydowanie lepszy niż w przypadku innych zapraw (lambda = 0,16-0,30 W/(m•K)). Dlatego też jest polecana do murowania ścian jednowarstwowych, z ceramiki poryzowanej lub keramzytobetonu. Z takiej zaprawy wykonuje się spoiny grubości około 2 cm. Pamiętajmy o tym, że zapraw ciepłochronnych nie należy jednak stosować do fundamentów, ścian piwnic oraz murów stykających się z ziemią lub znajdujących się do 0,5 metra ponad poziomem terenu.
- Piana murarska – należy wiedzieć, że jest to poliuretanowa, rozprężna piana montażowa nakładana pistoletem z puszki. Obecnie używa się jej tylko do wznoszenia ścian nośnych i działowych ze szlifowanych pustaków ceramicznych. Warto dodać, że piana tworzy najcieńsze spoiny, a dzięki temu poprawia izolacyjność termiczną muru.