akademik

Standardy polskich akademików

akademikStandardy polskich akademików wahają się niczym ciśnienie na Giewoncie. Warunki, w jakich będzie zdobywać wiedzę polska elita, często zależą od łutu szczęścia.

Ewelina, studentka dziennikarstwa UW, na I roku zamieszkała w domu studenckim. Mimo wielu chętnych i surowej procedury znalazła się na liście zakwaterowanych. Obawiała się złych warunków sanitarnych. Jak się okazało, należała do nielicznej grupy tych, których obawy były bezpodstawne.

Raj na ziemi?

Była mile zaskoczona, gdy po raz pierwszy zobaczyła swój pokój dwuosobowy, ale będący częścią czteroosobowego segmentu z własną łazienką i kuchnią. Ewelina miała szczęście trafiła na Nowe Jelonki, osiedle akademików o wysokim standardzie bez karaluchów, ze stałym (choć płatnym) dostępem do Internetu i telefonem wewnętrznym umożliwiającym bezpłatne kontaktowanie się z mieszkańcami osiedla akademickiego.

Podobny standard oferuje Riviera, dom studencki Politechniki Warszawskiej. Z zewnątrz przypomina raczej siedzibę zachodniego koncernu. Sześcioosobowe segmenty, w każdym łazienka i aneks kuchenny takie ułożenie pokoi jest efektem zakończonego kilka lat temu gruntownego remontu.

Ale w Polsce wciąż dominują te standardowe z trzy- lub czteroosobowymi pokojami i ze wspólnymi dla całego piętra łazienkami i kuchniami.

Do takiego tradycyjnego domu studenckiego trafił Jacek, student I roku informatyki Politechniki Warszawskiej. Przydzielono mu miejsce w pochodzącym z lat 20. akademiku przy pl. Narutowicza, potocznie zwanym Alcatraz. Dlaczego Alcatraz? Zdaniem wielu studentów trzeba być wytrzymałym, żeby normalnie tu funkcjonować, mieszkając. Czasami to prawdziwa szkoła przetrwania. Jedynie niedawno remontowane korytarze spełniają wymogi estetyczne. Pokoje są ciasne, wyposażone w stare meble i niepozbawione niechcianych sublokatorów karaluchów. A to nie koniec atrakcji. Na każdym piętrze znajdują się też wspólne łazienki. Dopiero niedawno w kabinach prysznicowych na moim piętrze zamontowano zasłonki. Przedtem korzystaliśmy z pewnego systemu: łazienki na piętrach parzystych przeznaczone były dla chłopaków, z tych na poziomach nieparzystych korzystały dziewczęta.

Zobacz też jak urządzić sypialnię na www.angel.com.pl.